Forum POLITYKA | Forum | www.opolityce.fora.pl Strona Główna
Zaloguj

tjvmXdHayooJeVuvN

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum POLITYKA | Forum | www.opolityce.fora.pl Strona Główna -> Kultura i Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ogundipe
Gość


PostWysłany: Nie 20:47, 08 Wrz 2013    Temat postu: tjvmXdHayooJeVuvN

Ti u stermundove qe c'ke me te, per ta murtjobr Zajmin (dhe tani po stermundohesh akoma edhe me shume, sepse diskutimi po behet edhe me i veshtire per ty). Ne qofte se do te kishe per qellim vetem qe te me tregoje sesi e ke lexuar ti shkrimin e Zajmit, nuk kishe perse kaloje ne sulm, duke vene ne dyshim nijetin tim.Pergjigjia jote tregon qe akoma nuk te intereson e verteta, por te intereson mbrojtja e personit qe i rendon kjo e vertete (nuk e di, a per hir te miqesise, a per hir te kauzes se perbashket qe ai perfaqeson).Te tregova me siper qe zhvillimi i perendimit nuk vjen per shkak te fese dhe solla per shembull dallimet midis europes perendimore me ate lindore, po keshtu brenda Europes mora shembull ato vende qe jane fetare e konservatore perballe atyre qe jane me jofetare dhe jokonservatore, te sqarova gjithashtu edhe dallimin midis SHBA dhe Europes (qe ti dhe Zajmi i fusni ne nje thes) te gjitha keto tregojne se shembulli qe ka marre Zajmi ne shkrim eshte pa lidhje dhe kjo verteton injorancen e tij (tashme edhe tenden) per keto tema. Nuk kam percmim per asnjeri qe nuk ka kulture, por kam percmim per kedo qe jep mend aty ku nuk ka. Ajo qe thote edhe E-zani ne shkrim, eshte qe shembulli i Shqiperise ndryshon shume nga ai i Evropes. Qe ketu, fakti qe ka vende europiane ku ekziston lenda fetare, nuk argumenton qe kjo duhet edhe ne Shqiperi. Nuk argumenton as se eshte mundur qe kjo lende te futet neper shkolla edhe ne Shqiperi. Keto gjera ngrihen ose per populizem, per te genjyer xhematin kinse keta jane duke u marre me gjera te medha, ose behet nga injoranca: nuk ka shpjegim tjeter. Eshte e qarte qe kjo eshte nje shashke e rradhes, qe nese nuk behet per interesa elektorale do te thote se ata qe i ndermarrin keto nisma vuajne nga delir i madh.Po flet per fyerje dhe perbuzje. Nuk ke te qarte nje gje te rendesishme. Askush nuk po perbuz njeri si individ. Askush nuk po perbuz njeri vetem pse eshte nga fshati, apo vetem pse eshte injorant. Fshataret dhe injorantet kane te drejte te gezojne respekt si gjithe te tjeret. Por kur fshatari dhe injoranti behet drejtor e udheheq punet e nje feje te madhe si feja jone, atehere kemi te drejte sa s'ka ta shajme e ta kerdisim, nese fjalet i themi me hak.Kur dikujt i thuhet fshatar, ai nuk eshte duke u perbuzur pse ka lindur ne fshat, por per formimin kulturor. Mund te kesh lindur ne fshat dhe te jesh njeri me kulture, e mund te kesh lindur ne qytet dhe te jesh provincial e katunar ne kulture, shije, sjellje. Shumica e ketyre cunave drejtore ne KMSH, dallohen dy ore larg se nga sa thelle vijne. Disa prej tyre une nuk do ti merrja as per shofere, se nuk do shtyja dot rrugen, e jo me te perfaqesojne Islamin.Pra nuk ka njeri inat personal me ata. Inati eshte kru sheh se cfare mysybeti kane pesuar punet e fese, kur shohim qe nje tufe fshataresh pa shkolle, pa dije, pa kulture, pa qytetari, perfaqesojne fene tone fisnike.E mos na trego tani anonimatin, sepse nuk jemi ketu per gangsterlliqe, por jemi per te shpreh mendimet, bindjet pakenaqesite apo shpresat tona per gjendjen tone. Ketu nuk po flasim per njerez ne pune te vet, por po flasim per njerez qe veprojne ne emrin e fese tone.Ti thua se ata punojne shume. E cfare pastaj? Ajo qe duam ne eshte qe ti bejne te vetmin nder qe munden Islamit ne Shqiperi, te mos punojne fare. Keshtu do te na i kursejne kusuret. Me e mira qe mund te bejne per xhematin dhe veten e tyre, eshte te heqin dore.Ti thua se kush duhet ta beje kete pune!Seriozisht e ke? Mendon vertete qe ata jane me te mencurit dhe me te kenduarit e xhematit?Vertete nuk e kupton se kujt i takon mbi te gjitha drejtimi i KMSH?I takon atij qe e do dhe e zgjedh xhemati.Dhe me siguri te plote dime se vetem atij qe vjedh votat per te zene postin e drejtuesit nuk i takon.Keta djemte e mire qe thua ti, kane ardhur aty me urdher partie, pasi institucionin e kane pushtuar disa turq anadolli, me marifete e dallavere. Nese kane frike Zotin, te bejne zgjedhje te lira e te ndershme, e pastaj le te na shesin tangerllek me mastera universitetesh private.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum POLITYKA | Forum | www.opolityce.fora.pl Strona Główna -> Kultura i Nauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Programy
Regulamin